Bez obzira živjeli u braku, obitelji, s dečkom/curom, ili pak sami - kućanski poslovi su dva izraza, s kojima se redovito susrećete.
Što se ubraja u kućanske poslove?! Kuhanje, čišćenje, pranje, pospremanje, peglanje…
To su pojmovi, ali i svakodnevna obveza.
Dok su neki perfekcionisti u obavljanju kućanskih poslova drugi su flegmatici i nemaju baš previše volje, snage, truda i jednostavno im se ne da raditi to. Može u pitanju biti i lijenost, ali i ne mora.
Općepoznato je da većina osoba najviše voli kuhanje, a najmanje voli peglanje odjeće.
Razlozi su sasvim jasni. Uživanje u kuhanju je radost, a osim toga potreba za hranom je neupitna.
Peglanje odjeće zahtijeva veliku volju, preciznost, koncentraciju i zna trajati dugo.
Poznato je da je pranje prozora prezahtjevno i malo osoba uživa u pranju prozora. Sukladno tome određene žene plaćaju čistačice/spremačice da vode brigu o njihovom stanu ili kući.
Idealno je biti “zlatna sredina”, ni perfekcionist ni flegmatik, već voditi brigu o svom kućanstvu i raditi kućanske poslove.
Čistoća je preduvjet za zdravlje. Isto tako kuhanje kod kuće je zdravije, nego odlazak u restorane. Osim toga odlazak u restorane nije dugoročni izbor, već kratkoročni. Najidealnije je pripremiti svaki obrok kod kuće od zdravih i domaćih namirnica.
Logično je da se svaka osoba osjeća dobro i zdravo u urednom stanu/kući, prozračnom, bez prašine, prljavštine, da je odjeća lijepo složena, a ne razbacana ili natrpana.
Na vama je da promatrate “stanje” vašeg interijera, ali i eksterijera, te shodno tome odlučite koliko često ćete raditi i kada kućanske poslove.
Ali, zapamtite, zdravlje je najvažnije, a čistoća što znaju reći je “pola zdravlja”. Da bi živjeli sukladno tome redovito radite kućanske poslove na dobrobit svojih ukućana, ali i sebe.
Svaka cura, djevojka ili žena u djetinjstvu ili pak mladosti nekad je sanjala ili možda pomislila da postane manekenka, model, zvijezda, da šeće modnom pistom, osjeti čari reflektora i crvenog tepiha, doživi svijet glamura i slave, te svega što dolazi s tim.
Kako bi se osvrnuli na ovu tezu imamo jednu vijest, odnosno modnu senzaciju vezanu uz ovu temu koju ne biste smjeli propustili
Naime, Modni Studio Rada Kotor cijenjene, vrlo poznate, nagrađivane i stručne modne dizajnerice Rade Krivokapić Radonjić upisuje nove članove u školu manekenstva i fotomodelinga.
Ova škola postati će modno odredište za sve one koji se žele upoznati sa izazovima koje sa sobom nosi posao manekena ili pak fotomodela.
Tijekom edukacije polaznici stječu teorijska i praktična znanja, te vještine iz sljedećih područja: osnove manekenstva i modelinga; tehnike poziranja i predstavljanja pred kamerom; hodanje po modnoj pisti; rad sa profesionalnim fotografima; osnove stila i njege lica, te tijela; komunikacijske vještine.
Ova edukacija omogućuje polazniku/ci da se profesionalno pripremi za rad u industriji mode i modelinga, te razvije vještine potrebne za uspješnu karijeru manekena ili pak fotomodela.
Dodatan tekst o edukaciji i upisu se nalazi na ovom linku https://radakrivokapicradonjic.me/obuka-za-manekene/ kao i obrazac koji trebate ispuniti ukoliko se želite prijaviti.
Znanje i iskustvo koje ćete dobiti upisom u ovu školu manekenstva su nezaboravni i neprocjenjivi, a iznos cijene upisa prihvatljiv.
Tome ide u prilog da edukacija za manekene i fotomodele u dobi od 15 do 25 godina traje godinu dana i cijena godišnje članarine je 600 eura.
Edukacija za manekene i fotomodele za djevojčice i dječake od 3 do 14 godina traje 18 mjeseci, odnosno godinu i pol i cijena za taj period je 900 eura.
Edukacija za manekene i fotomodele u dobi od 25 do 75 godina traje 2 godine i cijena dvogodišnje članarine je 1200 eura.
Postoji i opcija plaćanja u ratama jer smo svi svjesni ostalih troškova koje svaka obitelj ima.
Kontakt za sve upite je mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Ovo je prilika koja se ne propušta! Zašto? Jer upoznajete svijet mode i glamura koji je i više nego izazovan i zanimljiv, stječete nova poznanstva, a upornim trudom i radom možete ostvariti i veliki uspjeh.
Obuća na visoku petu odraz je ženstvenosti, elegancije, seksepila…
Štikle daju poseban pečat i dojam svakoj odjevnoj kombinaciji. Također izgledamo viši i vitkiji nego što jesmo.
S druge pak strane, neke osobe jednostavno ne vole obuću na visoku petu ili pak s godinama što su starije te cipele zamjenjuju onima s ravnim potplatom.
Osobe što su starije teže jednostavnosti i udobnosti, pa biraju “niske varijante obuće”.
Većina žena koje imaju naviku nositi štikle i drugu obuću na visoku petu nastavljaju to raditi i dalje.
S druge pak strane mnogo žena bez obzira na dobnu skupinu cipele na visoku petu biraju isključivo za razne svečane prigode ili ceremonije.
I tu se postavlja pitanje: Jesmo li spremni za visoke (pot)petice na dugoročne staze?! Koliko to utječe na naš hod, ravnotežu, kralježnicu, stopalo… Stvaraju se žuljevi i bolovi. Kupujemo li kvalitetnu obuću i mislimo li o zdravlju?!
Tijekom svečanih prigoda većina djevojaka i žena sa sobom obavezno nosi vrećicu s ravnom obućom kako bi ju zamijenila onom s visokom petom jer jednostavno ne mogu više hodati u obući na visoku petu.
Postajemo li na neki način robovi mode i trendova?! Nije bitno je li možemo i znamo li hodati u tim cipelama, već je najbitnije da ih nosimo, da ih uzvanici primjete, te da se eventualno stilski slažu s odjevnom kombinacijom.
Velik je izbor modela obuće na modnom tržištu iz kojeg god ugla da pogledamo.
Stoga je važno odabrati obuću koja je kvalitetna i koju možemo opet nositi i u kojoj znamo hodati. A ne obući jednom neke cipele koje odmah odlaze u zaborav.
Buduća vremena mnogo su toga promijenila i unaprijedila. Koliko je to dobro, bolje ili lošije ovisi o tome kako se nosimo s time i pratimo sve što je novo.
Je li to za nas preubrzan tempo ili pak ne samo mi znamo.
U svijetu kulinarstva/gastronomije teži se praćenju trendova, a standardne, stare i provjerene recepture nerijetko odlaze u zaborav.
Osim toga najvažnije je da jelo dobro izgleda, a koliko je u principu ukusno i koje sastojke stavljamo u pripremu smatramo da to odlazi u tzv.drugi plan.
Naša slatka tema danas su palačinke. Svi znaju kako se pripremaju palačinke i koji su sastojci potrebni za pripremu istih.
Ali, činjenica jest da rijetko tko više danas pravi palačinke kod kuće, već se one jedu u palačinkarnicama.
Prije te iste palačinkarnice nisu ni postojale.
Također palačinke sa šećerom ili možda pak marmeladom degustiraju starije generacije, dok se mladi orijentiraju raznim modernim palačinkama sa mnogobrojnim preljevima.
Prednost su preuzele američke palačinke koje su također ukusne, ali i moderne.
Recepata za jedno te isto jelo slano ili slatko je uistinu previše. Ako koristimo sastojak ili dva više znači li to da će jelo biti ukusnije i bolje?
Koliko koristimo domaće proizvode za pripremu jela također je pitanje sa mnogo upitnika i uskličnika.
Moramo se prilagoditi vremenu u kojemu živimo. Ali, smatramo da se ipak previše pozornosti usmjerava na izgled jela. Samim time se nerijetko zaboravlja okus, sastojak i količina.
Dolazi do situacije da su tanjuri poluprazni, jer je važna estetika jela. Je li nam to zaista potrebno?!
Sljedeća osoba, preciznije gost u našoj rubrici intervju jest mladi, perspektivni i uspješni momak, a on se zove Matija Holjevac.
Na koji način bismo najavili Matiju u ovom intervjuu?!
Nama je to vrlo jednostavno.
Iskren momak koji voli film, dečko stvoren za organizaciju i produkciju, pravi prijatelj omiljen u društvu, dobar i brižan sin, suprug i otac, vječni sanjar koji je nenametljiv i skroman, ali njegova osobnost je zapažena, a djela istaknuta i priznata.
Matija je sa samo 30 godina u svojoj biografiji “napisao” mnogo poslova, suradnji, projekata, događaja, ali i “zapečatio” mnogo dobrih prijateljstava što je i više nego pohvalno.
Za sve njegove uspjehe zaslužan je njegov neiscrpan trud i rad, obiteljska podrška i motivacija, vlastita zarazna vizija, upornost i energija, te želja za znanjem i otkrivanjem novog, pa ponekad spremnost i na rizik.
Matija treba biti uzor i primjer drugim mladim osobama da se velikim radom iza kojeg su vidljiva pozitivna i dobra djela, na pošten način može doći do uspjeha.
Ali, ono što je najbitnije, Matija nikada nije odustao od ostvarenja svoga sna kojega on danas živi i radi.
Da bi ostvario uspjeh u cjelosti film njegovog privatnog života mora biti preslika uspjeha filma njegovog poslovnog života. A, tako i jest.
Kao mladi momak odvažno i samouvjereno ste “ušli “ u filmski svijet. Shodno tome važno je istaknuti da su počeci usko vezani uz Sisak Star Film Festival. Koliko ste tada imali godina, odakle ideja za prihvaćanjem tog “poziva”, te koje su pozitivne odrednice tog izbora?
U filmski svijet ušao sam još u četvrtom razredu osnovne škole kada sam se priključio u filmsku družinu osnovne škole Galdovo kod profesorice Azize Tominac. Nakon toga u moj život “ulazi” i profesor Josip Krunić, osnivač SKIG-a i čovjek koji je meni, a i brojnim uspješnim filmašima u Hrvatskoj prenio ljubav i znanje prema filmu i zahvalan sam na tome. Nakon što sam sudjelovao na raznim festivalima/revijama i upoznao mnoge osobe koje u sebi imaju crtu kreativnosti nije stvorila se ideja da zov filmske umjetnosti, ali i čar pokušmi prenijeti u svoj grad. Upisom u srednju školu malo sam se manje bavio filmom iz razloga što nismo imali gdje razvijati svoje ideje nakon osnovne škole. Dosta je toga ostalo na neformalnim druženjima i idejama, nažalost. Nakon što sam kao samostalni autor sudjelovao na jednom festivalu, tadašnja predsjednica HFS-a potaknula me da pokrenem nešto u Sisku. Uz par prijatelja i vršnjaka pokrenuli smo KKS, a samim time i festival. Bio sam jako mlad kada sam to pokrenuo, ali to je možda i dobro jer sam kao mlada osoba iskusio odgovornost i volonterski rad. Smatram da je to neopisivo vrijedno iskustvo.
Pozitivne odrednice tog izbora su što sam upoznao prijatelje za cijeli život, osobe koje imaju kreativnost i viziju, te što me naučilo kako iz ničega napraviti nešto. Vođenje udruge i kreativnog sektora je zaista, umjetnost.
Film je vizualna projekcija u pokretu. Dodajmo još da je hrvatski naziv za film slikopis. Imate više titula vezanih uz ovaj intrigantan pojam – direktor Sisak Star Film Festivala, predsjednik Kino Kluba Sisak, dopredsjednik Savjeta Mladih grada Siska, marketinški menadžer Filmskog festivala u Motovunu, producent direktor u Star Weddings & Events, osnivač Projektne Produkcije. Odakle ta svestranost, ambicija, upornost i vizija?
Postoji više teorija što je film i što je slika no ja volim reći da je film sve ono što vidimo, a da redatelja nikad nismo upoznali. Nešto od ovoga što ste nabrojali više nisam (bilo je nekada prije). U savjetu mladih više nisam, marketing za Motovun više ne radim, to je bilo ako se ne varam 2018/19. Pokretač sam brenda Star Weddings & Events i Projektne Produkcije. Postoje tu još razni projekti na kojima sam radio i koje još uvijek radim. Bio sam i član, u kriznom razdoblju HFS, u izvršnom odboru, član raznih komisija za evaluaciju kulturnih projekata, organizator mnogih velikih koncerata i sportskih događanja. Jednostavno kada pokreneš udrugu i uz to radiš jedan festival koji zahtijeva produkciju, logistiku, marketing, znanje, iskustvo, empatiju upoznaš još više kreativnih osoba koje te guraju i motiviraju. Uz to voliš znati raditi što tvoje kolege rade i s godinama razvijaš razne vještine.
Kakav je potencijal grada Siska za dobrobit mladih? Postoji li financijska pomoć? Potres je zasebna priča koja je ostavila trag i to neizbrisiv na taj grad. Usprkos tome očigledno je da su mladi pokazali svoj prkos i uspješno idu naprijed. Kako komentirate to?
Grad Sisak je veliki potencijal za dobrobit mladih. Sada već mogu pričati i kao roditelj da je Sisak jako blizu Zagrebu i otvaranjem autoceste pruža mladim obiteljima da se presele u Sisak i omoguće svojim najmlađima da u škole i vrtiće idu putem zelenih površina jer je Sisak grad s puno parkova i zelenila. Mladi u Sisku imaju stvarno puno prostora da popune svoje slobodno vrijeme zato što postoji veliki broj sportskih klubova koji nude sportske usluge, ali je bogata i kulturna ponuda. Ono što želim naglasiti iz primjera naših srednjoškolaca i osnovnoškolaca, KKS je treća opcija jer većina pohađa glazbenu školu i još sportsku aktivnost.
Financijska pomoć postoji i ona ovisi o proračunima, kvaliteti projekata no svjesni smo da u današnjem svijetu sve ovisi i o kadru koji priprema projekte i gdje se sve prijavljuju. Vjerujem da za svaki dobar projekt postoji način financiranja, bilo to preko lokalne zajednice, europskih projekata ili projekata ministarstva ili kompanije.
Potres je ostavio veliki trag ne samo na kućama i zgradama nego i ljudima. KKS je izgubio svoj prostor i opremu za vrijeme potresa, a neki njegovi članovi izgubili su dom. Kolega Teo i ja za vrijeme potresa smo volonterski snimali obiteljima krovove kako bi provjerili njihovo stanje. Svojim kamerama iz zraka zabilježili smo trenutak potresa i od tog trenutka smo samo krenuli snimati dokumentarni film. Puno članova kluba, organizatora festivala i prijatelja nam se priključilo i zajedničkim snagama snimali smo šest mjeseci svaki dan na Baniji. Zabilježili smo razne scene, a dokumentarac bi trebao 2025. godine ugledati svijetlo dana. Intenzivno smo na filmu radili tri godine i kako je obnova stala tako smo i mi uzeli predah kako bi završili film koji prati život i obnovu.
Produkcija je vrlo opsežan pojam iz kojeg god kuta da gledamo. Pojmovi koji kreiraju najizvorniju sliku produkcije, ali je istodobno i obogaćuju su: snimanje evenata, organiziranje manifestacija, izrada vizuala, 3D modeliranje, pisanje i stvaranje projekata, marketing… Koliko je produkcija zahtjevna, a koliko zanimljiva? Napravite usporedbu i pojasnite “težinu” po važnosti?
Svi pojmovi koje ste nabrojali su baš one stvari kojima se bavi Projektna Produkcija. Produkcija je zanimljiva onoliko koliko si dopustimo da nam postane zanimljiva, a isto tako daje nam mogućnost da u isto vrijeme radimo 10 totalno drugačijih stvari i omogućava ti da upravljaš s procesom stvaranja, a isto tako daje ti i drugu opciju koja daje vrijeme da se posvetiš samo jednom segmentu. U produkciji je svaki detalj važan i zato je važno da budeš upoznat s cijelim procesom stvaranja i realizacije.
Kako bi napravili vašu privatnu, a ne samo isključivo poslovnu poveznicu s filmom otkrijte nam gledate li filmove, te imate li favorita u svijetu filma? Koliko se danas općenito posjećuju kina i jeste li zagovornik gledanja fimova u kinima ili pak kod kuće?
Naravno da gledam filmove, ali gledam one koje drugi ne gledaju. Gledam filmove mladih autora i autora koji su u usponu svoga rada. Njihovi problemi, pogledi na svijet i zamišljanja svijeta su u trendu i prate događanja u svijetu. Kroz takve filmove, pogotovo dokumentarce, vidiš što nekoga na drugom kontinentu muči i koje probleme ima zajednica.
Svi se muče da “napune” kino i kino u današnjem vremenu nije lako “napuniti”. Iznimka su premijere, poznati film ili neke dodjele nagrada. No, smatram da su se mladi izgubili u pojmu vremena i kina tako da je ta navika sve izraženija. Naravno da ću radije pogledati film u kinu nego ispred tv-a. Koliko god bilo udobnije doma, ali osjećaj odlaska, dolaska i prebivanja u kinu za mene je gušt.
Supruga Monika vam je poslovna podrška, a naravno i obiteljska. Ponosni ste otac jedne djevojčice i sina sretni smo zbog vas. Na taj način postižete balans između privatnog i poslovnog života i “gradite” uspjeh. Kada ste primijetili najposebniji osmijeh ili izraz na licu djece. Kako usklađujete privatni i poslovni život? Je li teško, naporno i stignete li se odmoriti?
Balans je jako teško postići, no dobra organizacija vremena i podrška supruge i roditelja puno mi znači. Najviše iz razloga što se lako sve dogovorimo i svi međusobno pomažemo u realizaciji raznih projekata. Svako jutro osmijeh djece ti daje snagu i energiju za novi dan i smatram da je to još jedan kotačić koji daje snagu za nove izazove i pobjede jer imaš za nekoga nešto stvarati. Moj radni dan započinje svaki dan u 7:00 i traje pretežito do 18:00 sati. Nakon toga vrijeme je za svoje najdraže i kada djeca odu spavati nastavlja se rad od doma do dugo u noć. To vrijeme mira i rada od doma iskoristim za pregledavanje radova svojih zaposlenika i kreiranje novih ideja, te planova rada. Često mi kolege kažu da usporim, odspavam, no jednostavno imam energiju za rad i kada radiš ono što voliš, ništa nije problem.
Odgoj je vrlo bitna stavka u kreiranju ličnosti. Koliko su ti savjeti i smjernice roditelja bili motivacija, snaga i podrška?
Svjestan sam da bez podrške roditelja i njihovog razumijevanja onoga čime se baviš je zapravo pola onoga što sam postigao. U današnje vrijeme mladima je teško dočarati roditeljima njihove poslove iz razloga što je većina toga neopipljivog i treba dugo raditi da se dođe do nekih rezultata. Tako da kada imaš sreću da te roditelji razumiju, podrže i pomognu zapravo već si tada na pola puta do uspjeha. Isto kao i sada zato što na njih mogu računati 0-24 da će bilo kad uskočiti. Pogotovo se to vidi kada nam pričuvaju djecu dok sam na terenu ili sa suprugom radimo na projektima i aplikacijama.
Tko je Matija Holjevac izvan svijeta javnosti? Izlazite li s prijateljima (ekipom) rodbinom? Na koji način “punite baterije” i “odmarate mozak”? Spavate li ponekad duže da bi se odmorili?
Isti onaj lik kao i u javnosti. Svako vrijeme nosi svoje, a pogotovo kada postaneš otac. No uvijek imam vremena za prijatelje, jer kada imaš par pravih prijatelja nekada je dosta i 10 minuta razgovora da ti napuni baterije. Druženje s prijateljima prakticiramo odlaskom kod prijatelja ili dolaskom prijatelja nama doma u vrt koji je oaza mira, tako da u vrtu većinu vremena doma provodim. Što se tiče spavanja već par godina spavam u fazama, tako da mi to još dodatno daje energiju i stimulans za kvalitetan rad i san.
Rijetko koji pripadnik muškog spola ne voli sport. Kakva je situacija s vama kada se uzme u obzir ova činjenica ? Volite li sport, a samim time i sportska događanja? Trenirate li možda privatno neki sport i ako da koji?
Naravno da volim sport, od svoje 7 do 22 godine aktivno sam igrao nogomet i bavio se sportom. Bio sam vratar u velikom i malom nogometu s kojim sam prošao cijelu lijepu našu i dobar dio Europe. Nogomet mi je donio jako puno poznanstva i prijatelje. Još sam se bavio odbojkom i badmintonom. Isto tako imao sam prilike raditi na organizaciji europskih, svjetskih i državnih natjecanjima u raznim sportovima (vaterpolu, hokeju, umjetničkom klizanju, nogometu) tako da nekako me uvijek kroz život prati sport, a zadnjih 6 mjeseci sam i u upravi lokalnog nogometnog kluba koji se natječe u 4. HNL i kojima pomažem u radu marketinga, promocije, organiziranju evenata i školi nogometa. Imam potrebu društveno djelovati i pomagati drugima, kao što su i drugi meni na počecima pomagali.
Tulum do zore je izraz koji sasvim sigurno pristaje uz svaku mladu osobu, bez obzira bila riječ o djevojci ili dečku. Također, glazba daje nezaustavljivu energiju. Volite li partijati ponekad ili učestalo? Koju glazbu/muziku slušate?
Što se tiče partijanja to je ponekad, no više sam u društvu starijih prijatelja i to nekako nama počinje više popodne i traje do 22 sata. Isto tako više mi gode druženja u manjoj količini ljudi iz razloga što te ta količina ljudi puni energijom, a ne uzima ti je. Što se tiče glazbe slušam electro swing.
Contact us: info(at)modni-izazovi.com